Årets ITD-virksomhed kåret
For 6. gang blev prisen som årets ITD-virksomhed uddelt i tilknytning til ITD’s generalforsamling. I år faldt valget på Alex Andersen Ølund A/S på Fyn.
Ib og Jan Andersen fra prisvinder-virksomheden fik overrakt prisen af trafikpolitisk ordfører for Dansk Folkeparti, Walter Christophersen, i FDE Center Padborg lørdag i forbindelse med generalforsamlingen.
ITD’s formand Mogens Therkelsen redegjorde for udnævnelsen ved at fremhæve, at Alex Andersen Ølund A/S er den største blomsteroperatør i Norden med afdelinger i Århus, København og Helsingborg i Sverige. Personalegruppen hos Alex Andersen udgør i dag over 350 ansatte, og vognparken er gennem årene vokset til i dag 250-300 biler.
Familieejet
Virksomhedens vision er at blive totalleverandør til kunden. Det vil sige afhentning og levering overalt i Skandinavien og i Europa. Anvendelsen af de nyeste it- og logistikteknologier er i højsædet i virksomheden. Det sker i erkendelse af, at en [add:13]optimal udnyttelse af it og teknologi bliver et mere og mere væsentligt konkurrenceparameter inden for transport og logistik.
Alex Andersen Ølund A/S er fortsat familieejet. Firmaet blev startet i 1964, og efter et generationsskifte er det i dag Alex Andersens søn Ib Andersen, der er daglig leder i virksomheden.
Udnævnelsen indebærer, at prisvinderen er ITD’s kandidat til DTL’s konkurrence om årets virksomhed.