23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Endnu en kandidat fundet

Annonce

Dansk Møbeltransport Forening har netop kåret sin kandidat til titlen som Årets Transportvirksomhed 2007.

Det skete ved et arrangement onsdag aften på Frederiksberg, og valget faldt på Brdr. Jensen Møbeltransport A/S i Rødovre.

Firmaet har specialiseret sig i transport og montering af kontormøbler. Man er tillige lagerførende for en del af producenterne på virksomhedens 4.000 m2 store højlager på adressen i Rødovre.

Annonce

Trehjulet budcykel

Det hele begyndte i 1955, da Skjold Jensen investerede i en trehjulet budcykel og begyndte at bringe borde, stole og service ud til arrangementer. Et par år senere i 1958 kom lillebror Frank Jensen med i virksomheden, og så var der dækning for navnet Brdr. Jensen.

Annonce

Lillebror Frank Jensen er i mellemtiden blevet 74 år og er stadig aktiv i virksomheden. Han er i øvrigt ikke bange for at tage et nap med på nogle af virksomhedens flytteopgaver sammen med de yngre flyttefolk. Og den trehjulede budcykel er skiftet ud med 14 moderne lastbiler, hvoraf de tre indgår i et fuldt lastvognstræk.

Annonce

Familie-virksomhed

Brdr. Jensen Møbeltransport, der i dag ejes af familien Jensen, beskæftiger 45 medarbejdere og servicerer en lang række privat- og erhvervskunder i Storkøbenhavn. Målt i forhold til omsætning udgør erhvervskunderne 65 procent og privatkunderne de sidste 35 procent.

Annonce

Brdr. Jensen Møbeltransport er en familievirksomhed og i dag er alle Frank Jensen børn med i forretningen. Steen Jensen står for salg, Anette Jensen for økonomi og Leif Jensen for indkøb og personale.

Det er Dansk Transport & Logistik, der i samarbejde med Statoil, Michelin og Scania står bag kåringen af Årets Transportvirksomhed 2007.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|