23948sdkhjf

Miljøzone i København udskudt

Miljøzonerne starter ikke 1. juli 2008 som først planlagt, men 1. august 2008.

Det oplyste Københavns , da han torsdag “duellerede” om miljøzoner i København med DTLs adm. direktør Erik Østergaard.

Det skete hos Scania på Stamholmen i Hvidovre i forbindelse med kåringen af regionens kandidat til Årets Transportvirksomhed 2007.

Det var nu ikke så meget starttidspunkterne, der var til debat mellem de to. Derimod blev prisen – og hvem der skal betale regningen – et emne, der optog de to og de vognmænd, som stillede spørgsmål fra salen.

Hvem skal betale?

Et påmonteret partikelfilter koster mellem 40-60.000 pr. lastbil, og det skal på alle køretøjer, der er mere end syv år gamle, fra 1. august 2008, når de kører ind i miljøzonen i København. Men Bondam fastholdt alligevel sin udtalelse fra en to uger gammel pressemeddelelse, at der var tale om "en marginal omkostning".

Teknik- og Miljøborgmester, Klaus Bondam

Det var Erik Østergaard ikke enig i:

[add:13]"Det er uomtvisteligt, at de ultrafine partikler er sundhedsskadelige, og derfor har DTL foreslået miljøzoner siden 2003. Men disse såkaldte marginalomkostninger – drift, vedligeholdelse og værkstedsomkostninger – er 1-2 pct. af en lastbils årlige omsætning. Når overskuddet pr. lastbil ligger på 4-5 pct., æder partikelfiltrene op imod halvdelen af overskuddet. Det er også derfor, at Justitsministeriet har kaldt Københavns Kommunes oprindelige forslag for ekspropriation. Det ville have kostet 1 milliard, og nu endte regningen til de danske transportvirksomheder så i stedet på en halv milliard. Det er mange penge for vores virksomheder, hvoraf mange er små", påpegede DTL-chefen.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063