23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Nyt hængertræk til Sønder Omme

Annonce

Vognmandsfirmaet Sdr. Omme Handel & Transport A/S har netop fået leveret et nyt hængertræk.

Trækkeren er en Mercedes-Benz Actros 2651 LS 6x4 med en 510 hk V8-motor på 16 liter.

Bilen er som standard udstyret med Mercedes-Benz Telligent bremser med ABS, ASR antispin og rullespærre, der forhindrer tilbageløb ved igangsætning. Actros’en har også god komfort i førerhuset med bl.a. klimaanlæg, oliefyr, stjernehimmel, plys og meget andet.

Annonce

Desuden er den nye lastbil monteret med letvægts alu-fælge, som er med til at give en større nyttelast, og denne faktor har også været afgørende i valget af trailer.

Annonce

[add:13]

Benalu sættevogn

Det er nemlig en 29 kubikmeter tipsættevogn fra Benalu, som Ejner Hessel har været forhandler af siden efteråret 2006. Traileren er bygget i aluminium for at holde den lavest mulige egenvægt, og den er bl.a. udstyret med BPW aksler, rullepresenning og indvendig plastbeklædning på bund og sider.

Annonce

Lastbilen er leveret af Frank Pedersen, mens Lars Sørensen har stået for traileren. Begge er fra Ejner Hessel A/S i Brande.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|