23948sdkhjf

IA-Gruppens brev til Lene Espersen

Her er IA-Gruppens brev, som justitsministeren har modtaget her til morgen:

Justitsminister Lene Espersen
Timring 2006-11-06

På vegne af IA-Gruppen tillader vi os, i henhold til beslutning af godt 600 chauffører og vognmænd på stormødet lørdag den 4. november i Fredericia Messecenter, at skrive til dig med en appel om endnu engang at vurdere de forhold, som tusinder af hårdt arbejdende chauffører og vognmænd arbejder under.

Vi mener helt klart, at dummebøderne, der bliver givet for nogle helt vanvittige ting, som intet har med trafiksikkerhed at gøre, skal fjernes, eller som minimum i hvert fald kraftigt minimeres.

Det skal i samme åndedrag slås fast, at de brodne kar, både chauffører og vognmænd, som med fuldt overlæg overtræder gældende love og regler, skal betale ved kasse ét. For vores skyld må disse bøder gerne forhøjes. Helst ser vi, at vognmandstilladelserne inddrages, hvis der er tale om gentagne tilfælde af grove overtrædelser.

Derefter er det et seriøst krav, at myndighederne sørger for, at disse personer ikke får mulighed for igen at drive vognmandsvirksomhed. Det sker desværre alt for tit, at ”plattenslagere” ofte med stor gæld, om formiddagen lukker forretningen, for om eftermiddagen at starte op i et nyt navn. Det er set med vore øjne, ganske uretfærdigt over for de seriøse vognmænd, der prøver at drive forretningen efter de gældende love og regler.

Det er ligeledes et krav, at politiet skal være bedre til at kontrollere/stoppe lastbiler med udenlandske plader. Det skal gælde både danske vognmænd med udenlands-indregistrede biler, samt udlændinge i samme omfang, som de gør med de dansk indregistrerede biler.

Grunden til, at vi ønsker ændringerne skal ske meget hurtigt, er det belastende arbejdsmiljø for chaufførerne / vognmændene.

Det kan ikke være rigtigt, at chaufførerne skal bruge masser af energi og opmærksomhed på at spekulere over, om de har 100 % styr over, at de ikke risikerer en stor dummebøde. Sådanne spekulationer kan fjerne en del af chaufførernes opmærksomhed på trafikken, og det er, set med vore øjne, absolut med til at forringe trafiksikkerheden.

Ud over chaufføren, der sidder alene i bilen og tænker på den store risiko for at miste kortet, og dermed levebrødet, hus og hjem, er der i mange tilfælde en hustru eller samlever. Ud over at passe hus og børn, går hun rundt med en evig angst for, hvornår det går galt for manden.

DET ER PSYKISK ARBEJDSMILJØ AF VÆRSTE SKUFFE.

Et af Arbejdstilsynets fokus-områder de næste mange år er netop det psykiske arbejdsmiljø. Hvilket i allerhøjeste grad også må gælde for chauffører, vognmænd og deres pårørende.

I håb om snarest muligt at høre fra dig, forbliver vi
m.v.h.

Peder Høgild
Birger Vinstrup
IA-Gruppen

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.235