23948sdkhjf

Flere penge til sikre rastepladser

Flere penge og mere tid til at udvikle sikre rastepladser. Det blev en kendsgerning, da Europa-Parlamentets budgetudvalg torsdag vedtog at forlænge pilotprojektet om Sikre Rastepladser.

Projektet er blevet til på initiativ af Anne E. Jensen (V), medlem af Europa-Parlamentet, og skal beskytte chaufførerne mod overfald, når de holder hvil langs de europæsiske veje.

Der blev bevilliget 15 millioner kroner (2 mio. euro) for 2007 oven i de ca. 40 millioner kroner, som projektet fik fra EU i 2006.

Anne E. Jensen er glad for den ekstra støtte:

»Det giver os et år mere til at få udviklet de sikre rastepladser. EU's regler om økonomisk forvaltning betyder, at pilotprojektet nu kan løbe frem til 2009. Jeg så jo helst, at det gik hurtigere, men systemet er desværre langsomt, så den ekstra tid er nødvendig,« siger Anne E. Jensen.

Rapport

I slutningen af september kom en foreløbig rapport, som udpeger nogle af de områder i Europa, hvor der er størst behov for ikke bare sikre rastepladser, men rastepladser generelt.

[add:13]Anne E. Jensen er ikke fuldt tilfreds med rapporten, men dog positiv:

»Rapporten giver noget vigtig viden i debatten om sikre rastepladser. En vigtig pointe er, at de enkelte EU-lande bør tænke rastepladser og sikring heraf ind i den generelle politik. Derfor er det også vigtigt at se på, hvad man i Danmark kan gøre for, at der er nok og sikre rastepladser, så chaufførerne kan holde deres lovpligtige hvil,« siger hun.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094