23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Debat: Lav TV-kampagner om trafik

Annonce

Som omtalt onsdag, så har en række organisationer netop skudt en kampagne i gang, der skal forhindre højresvingsulykker. Det har fået Maths Peterson, Odense til at sende denne kommentar:

"Det er faktiskt meget flot af Dansk Cyklist Forbund, DTL, 3F og Rådet for Større Færdselssikkerhed, at de gør noget ved problemet.

Annonce

Men hvis det skal laves rigtigt flot og godt, så burde regeringen / samfundet tage ansvar, ved at lave TV spots (reklamer), hvor ALLE kan følge med i en kampagne.

Kig på Sverige og deres TV kampagner for at få bilister og andre trafikanter til at forstå, hvor de farlige situationer opstår, og HVORFOR.

Der er utallige eksempler på trafikfarlige situationer i Danmark, og desværre opstår langt de fleste på grund af en mentalitet, der slet ikke passer ind i et trafikmønster i dagens Danmark. For mig virker det mange mange gange, som om mentaliteten er nedarvet fra dengang, hvor trafikken mest bestod af heste og hestevogne.

Annonce

Højresvingsulykker er blot en del af problemene, men det er det, medierne er så glade for at skrive om, for det giver godt avissalg.

Husk engang hvor vi i Danmark ikke havde cykelstier over hele byen, hvor der hvor mere plads til alle. Den gang snakkedes der vist nok ikke så meget om den type ulykker. Gi'r sig selv, da cyklister dengang var nødt til at følge den øvrige trafik og færdselslov.

Annonce

Kampangner skal målrettes imod et adfærdsmønster, der er indgroet i danskere, og måske bruge lidt kognitiv terapi via TV/fjernsyn. Mindst 2 - 3 spots hver dag. Måske vil det hjælpe.

[add:38]

Jeg ser det til daglig. Om sommaren arbejder jeg som vejarbejder (asfalt), vinter kører jeg langtur. Men jeg er ikke i tvivl, danskere skal lære mere om at tage hensyn i trafiken, ikke hævde sin ret, hjælpe hinanden mer. Så vil det måske lykkes inden for 10 år fra nu.

Annonce

Ha' en go' sommer."

Maths Peterson
Saxovej 60
5210 Odense NV

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|