23948sdkhjf

DTL: Motorveje skal udbygges nu

»Det er på høje tid, at der gøres noget effektivt ved problemerne. Derfor opfordrer vi kraftigt regeringen til at se alvorligt på den danske infrastruktur – især udbygningen af motorvejene. Alle undersøgelser viser, at trafikken vokser markant i de næste 20 år, så det er på høje tid, at der gøres noget effektivt ved problemerne.«

Det siger DTL's direktør Erik Østergaard til foreningens hjemmeside i anledning af de aktuelle strukturproblemer i branchen, bl.a. med mangel på chauffører.

»Der er ikke noget at sige til, at det ikke er sjovt at sidde i en bilkø på broen over f.eks. Vejle Fjord i en halv time eller på Ring 3 i Hovedstadsområdet – slet ikke, når det også indebærer, at man måske kan nå færre ture på en dag med sin lastvogn, hvilket igen tager produktivitet ud af erhvervet med højere omkostninger til følge,« siger Erik Østergaard.

Chaufførmangel

DTL anslår, at der lige nu mangler 4.000-6.000 chauffører i Danmark.

»Mange transportvirksomheder oplever, at chauffører finder det mere attraktivt at arbejde i bygge- og anlægssektoren, hvor der konkurreres kraftigt på lønninger for tiden. Det smitter af på lastbilernes omkostningsstruktur.

[add:13]

Derudover er det bødekatalog, som trådte i kraft i september 2005, så massivt, at mange chauffører ikke finder det attraktivt at være chauffør. Selv ubetydelige overtrædelser kan give meget store bøder eller klip i kørekortet, og på et tidspunkt kan det godt være, at en chauffør siger, at nu er det ikke sjovt længere,« siger Erik Østergaard.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063