Redaktionen har modtaget en del indlæg, hvor der hersker uenighed om norske lastbiler skal have monteret fartbegrænser – eller ej.
Baggrunden er omtalen af en norsk chauffør, der blev stoppet i Sverige, i en lastbil, der kørte langt over 100 km/t. Men nu er sagen opklaret.
AnnonceDer gælder nemlig de samme regler i Norge som i Danmark, fortæller en dansk chauffør, der bor og [add:15]arbejder i Norge – og derfor så at sige er helt tæt på problematikken.
Annonce»Jeg kører trækker for det norske postvæsen, og heroppe blev der indført fartbegrænser i lastbilerne i midten af 90´erne – i lighed med en række andre lande i Europa.
AnnonceDog er biler fra før 1995 undtaget fra reglen,« fortæller Niels Schrøder, der kører trækker for det norske postvæsen.
AnnonceSå skulle det være på plads.
Annonce