Den bremser selv
Køresikkerheden for Krone Cool Liners bliver via stabilitets-systemet RSS kraftigt forøget, oplyser Krone i en pressemeddelelse.
Dette resultat er firmaet kommet frem til efter adskillige tests, som er gennemført i samarbejde med Wabco.
Test-køretøjet var en trailer med kødophæng, der stiller særligt høje krav til stabiliteten, idet lasten kan bevæge sig både på tværs og på langs.
Målingerne viste, at der var meget store forskelle på køretøjets stabilitet med og uden RSS. Systemet opfanger nemlig lynhurtigt, hvis vogntoget er ved at vælte og indleder derfor en automatisk nedbremsning.
Typiske situationer, hvor systemet har sin nytte, er ved snæver kurvekørsel, hurtige vognbaneskift eller bratte undvigemanøvrer.[add:13]