23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Debat: Højresvingsulykker

Annonce

Tidligere chauffør Leif Madsen fra Dybvad giver her sit besyv med i debatten om højresvingsulykker:

»Hvad er det værd, at man har ret, hvis man er død? Så kort kan det skrives. Som forhenværende chauffør er det mig magtpåliggende at komme med min mening til de helt urimelige højresvingsulykker, der næsten alle kunne være undgået, hvis vi alle tog os tid til det, vi skulle.

Annonce

I min tid som chauffør har jeg set utallige gange, at en cyklist for at komme først trækker sin cykel op på fortovet og frem til stoplinjen for så at sætte sig op på cyklen igen lige ved siden af en højresvingende lastbils førerhus. Hvis ikke det er at være træt af livet, så ved jeg ikke, hvad det er.

Annonce

Og sådan kunne jeg fortsætte meget længe, men der hvor jeg vil hen, er: Ville det ikke være værd at prøve med lidt oplysning i de forskellige medier til netop cyklisterne om, hvor sårbare de egentlig er ude i trafikken, og hvor dumt det er bare at køre frem, fordi man måske har ret til det?

Annonce

Der er også eksempler på, at lastbilchaufføren har siddet og "sovet", og de skal selvfølgelig have en straf, og gerne en stor straf, men om så man satte 50 spejle på højre side af en lastbil, vil oplysning stadig være det bedste.«

Annonce

Leif Madsen
Brøndenvej 128
9352 Dybvad

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04