23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

DSV vil købe Frans Maas

Annonce

Koninklijke Frans Maas N.V. ("KFM") og DSV A/S har påbegyndt drøftelser om en mulig sammenslutning af de to selskaber.

Det oplyste DSV i en fondsbørsmeddelelse onsdag.

DSV overvejer at fremsætte et kontant indikativt bud på KFM på EUR 38 pr. aktie, inklusiv dividende for 2005, og et flertal af KFM's aktionærer har accepteret at støtte en sådan mulig transaktion.

Annonce

DSV oplyser, at drøftelserne er på et tidligt stadie, men er seriøse og konstruktive. Selskaberne er af den opfattelse, at drøftelserne er hensigtsmæssige i lyset af den løbende konsolidering inden for industrien og den komplementære natur af de to selskaber.

Annonce

Skal godkendes

En mulig transaktion vil blandt andet være betinget af godkendelse fra selskabernes respektive ledelser og bestyrelser.

KFM er en førende europæisk transport- og logistikirksomhed. KFM har en årlig omsætning på ca. 8,2 milliarder kroner og ca. 7.500 ansatte. KFM [add:9]har et Europæisk netværk bestående af 212 egne lokationer beliggende i 34 lande.

Annonce

Interkontinentalt samarbejder KFM på eksklusiv basis med stærke partnere i Nordamerika, Mellemøsten, Fjernøsten, Indien og Sydafrika.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|