23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Debat: Leif Rasmussen nedgør chaufførerne

Annonce

Aage Bejer, Hald Ege, har sendt denne kommentar til gårsdagens artikel "3F: Objektivt ansvar skal bevares":

"Det er dog utroligt, hvordan forretningsfører Leif Rasmussen, 3F Transportgruppen kan nedgøre chaufførerne med sine udtalelser om objektivt ansvar. Tror han slet ikke på, at chaufførerne kan tænke selv, men bare retter ind efter den mindste vink fra vognmanden. Vognmanden kan vel ikke løbe efter chaufførerne hele tiden.

Annonce

Tag et tænkt eksempel, at en chauffør smugler hash eller andet uden vognmandens vidende, skal vognmanden så også dømmes i den sag. Hvad hvis chaufføren kører nogen ihjel, er det så også vognmandens skyld. Man kunne jo forledes til, at tro, at de eventuelle fejltrin Leif Rasmussen har begået, er konens skyld.

Annonce

Hvorfor må man ikke tage ansvaret for sit eget liv og levned - det er vel det, vi prøve, at opdrage vores børn til. Jeg synes, Leif Rasmussen skulle vise chaufførerne mere respekt og tro på, at de godt kan sige fra, hvis de bliver udsat for pres fra vognmandens side.

Annonce

Hvad nu hvis speditørerne presser vognmanden? Skal speditøren så også have en bøde, eller afsenderen af godset presser speditøren o.s.v. Det kaldes vist en kædereaktion, der kunne ende hos statsministeren.

Det er rigtigt, at arbejdsgiveren har retten til at lede og fordele arbejdet, men chaufføren har heldigvis retten til at sige fra, hvis det, han bliver bedt om, er lovstridigt.

Annonce

Aage Bejer
Niels Bugges Vej 5, Hald Ege
8800 Viborg

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|