23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Scanias T-model på vej ud

Annonce

I slutningen af september i år slutter en 100-årig designtradition, når Scanias T-model glider ud af produktionen.

Det skyldes, at salget af denne model er blevet mindre og mindre i de sidste 10 år, og at Scania derfor ikke længere finder det rentabelt fortsat at udvikle og producere modellen.

Annonce

»Tendensen på alle vore markeder går i retning af fremadbyggede lastbiler. Restriktioner omkring længder, kravet om øget produktivitet og den hårde konkurrence i branchen, har sat en stopper for T-bils markedet i store dele af verden.

Annonce

Med Scanias nye lastbilprogram kan vi levere lastbiler, der kan udføre alle transportopgaver mindst lige så effektivt,« siger salgsdirektør Gunnar Rusted, Scania.

Annonce

Han oplyser desuden, at Scania solgte mindre end 1000 T-biler sidste år, og at salget er halveret i Europa.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|