23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Sagsanlæg droppes

Annonce

Efter færgen Stena Nautica havarerede i februar sidste år opgjorde DTL og ITD det samlede tab for danske vognmænd til op imod 2,7 millioner kroner, men nu har organisationerne droppet at føre en sag mod de indblandede rederier, oplyser DTL.

Det skyldes, at en ekspert i søret vurderer, at en eventuel gevinst i forbindelse med en retssag nemt vil blive spist op af udgifter til advokater, oplyser DTL.

Annonce

Retssag ville tage flere år

Eksperten er imidlertid nået frem til den konklusion, at det meste af materialet er ufuldstændigt og vil kunne afvises som dokumentation, hvis man anlagde sag mod rederierne.

Annonce

Desuden vurderes det, at omkostningerne ved retssager i både Sverige og Polen vil blive temmelig omfattende, og at en retssag sandsynligvis ville strække sig over flere år.

Annonce

Søretsforhøret afslørede i øvrigt, at fragtskibet Joannas kaptajn havde hovedparten af skylden for havariet, men at andenstyrmanden på Stena Nautica samtidig lavede navigationsfejl.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web03