23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Dronningen af Pava fylder 80

Poul Viggo Andersen grundlagde rustbeskyttelses-virksomheden PAVA i 1974, og hans hustru, Margrethe Andersen, har arbejdet i virksomheden lige siden. I de seneste 25 år som regnskabschef.

Tirsdag d 22. februar fylder Margrethe Andersen 80 år, og hun møder såmænd stadigvæk op på arbejde hver dag.

PAVA er en familieejet virksomhed, og navnet PAVA har også sin oprindelse i familien. P'et kommer fra grundlæggeren Poul Viggo Andersen, A'et kommer fra datteren Anette, V'et kommer fra mellemnavnet Viggo, og det sidste A kommer fra Andersen.

At det ikke blev til PAMA, så Margrethe Andersen også blev en del af navnet, skyldes, at det er navnet på et kendt rismærke.

Fødselsdagen markeres med en reception den 18. februar på Orkideen, Ølgodvej 1 i Ålborg fra kl. 12-16.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.056|