23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

København får engelske busser

Det er lykkedes den engelske busproducent Optare at skabe intet mindre end et gennembrud på det europæiske marked ved at sælge syv lavgulvsbusser af typen Optare Solo til den kollektive trafik i København.

Busserne, der købes af Arriva, som har kontrakt med HUR, sættes i drift til næste forår, og det er første gang i årevis, at det er lykkedes englænderne at sælge busser på det stærkt konkurrenceprægede europæiske marked. Med i billedet hører utvivlsomt, at Arriva er et engelsk-ejet selskab.

»Gaderne i det centrale København er meget smalle, og her bliver det nemmere for den kompakte Solo at komme frem. Vi vil også benytte busserne til ældrekørsel,« oplyser teknisk direktør Claus Larsen, Arriva.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.055