23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Ny EU-kommissær for transport

Den nye EU-kommissær for transport bliver franskmanden Jacques Barrot.

Han afløser spanske Loyola de Palacio, og udover at være ansvarlig for transportområdet får han ansvaret for de tre agenturer for søfart, luftfart og jernbaner.

Jacques Barrot blev udnævnt som fransk kommissær i foråret 2004 til afløsning af Michel Barnier, der blev udpeget som fransk udenrigsminister. Barrot fortsatte med at varetage erhvervet som kommissær for regionalpolitik.

Tidligere minister

Barrot kommer fra en baggrund som medlem af det franske parlament. Han har erfaring fra ministerposter som ansvarlig for arbejdsmarked- sundhed- og sociale forhold, senest i 1995-97 og har arbejdet i det franske parlament blandt andet med uddannelse og budget.

Som medlem af Kommissionen vil Barrot ligeledes være en af fem vice-præsidenter.

DTLs ordførende direktør Michael Svane kalder den nye EU-kommissær for »et ubeskrevet blad i transportsammenhæng«.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062