23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Storvognmand har fødselsdag og jubilæum

Det er en af Danmarks største vognmænd, som i dag kan fejre i alt 100 år. Dels i form af en 60 års fødselsdag, dels ved et 40 års jubilæum.

Den runde fødselar og jubilar er Elon Studsgaard fra Bech-Hansen & Studsgaard A/S. Han indtrådte i 1963 i firmaet, som Viggo Studsgaard havde etableret i 1946.

I 1983 blev et generationsskifte indledt, idet medejer Erik Bech-Hansen afhændede sine aktier til selskabet. To år senere gjorde Viggo Studsgaard det samme, og siden har Elon Studsgaard været eneejer.

Forhandler lastbiler

Bech-Hansen & Studsgaard A/S har hovedkontor i Rønne og afdelinger i København, Århus og Odense. Desuden har man agenter i Tyskland, Frankrig, Norge og Sverige.

Firmaet driver fragtruter, der betjener København, Nordsjælland, Fyn og Bornholm.

Koncernen omfatter desuden BHS Service Center A/S, der er autoriseret forhandler og værksted for Scania, Hiab og Sawo, samt autoriseret service værksted for MAN.

I Bech-Hansen & Studsgaard A/S findes også skibsmæglerfirmaet Plum, Møller & Skovgaard A/S.

Både fødselsdag og jubilæum fejres i dag ved en reception klokken 13 på Hotel Fredensborg i Rønne.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|