23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Afgift på musik i lastbilen

Annonce

Marius Pedersen A/S med hjemsted i Ferritslev på Østfyn skal fremover betale for den musik, som chaufførerne i firmaets 450 renovationsbiler hører til arbejdet.

Det har Østre Landsret netop fastslået i en sag, som ophavsrets-organisationen KODA havde anlagt mod Marius Pedersen A/S.

Annonce

Ifølge Ritzau har den juridiske strid stået om, hvorvidt der er tale om "offentlig fremførelse" for en "større kreds", når medarbejderne i selskabet har adgang til at høre radio og spille cd'er i lastvogne, entreprenørmaskiner, kondirum, kontorer og andre steder.

Annonce

En "større kreds" på to

En tommelfingerregel går ud på, at en større kreds er godt 40 mennesker. Når to chauffører sidder i en lastvogn, befinder de sig i privatsfæren, og derfor er der ikke tale om offentlig fremførelse, har selskabet sagt.

Annonce

Men dommerne giver KODA medhold: Lastbilers førerhuse kan ikke betragtes som tilhørende privatsfæren i ophavsretlig forstand.

Afgiften, som Marius Pedersen A/S skal betale til KODA, for at medarbejderne kan høre musik til arbejdet, er ca. 25 kr. pr medarbejder.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.032|