23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Krav om partikelfiltre i København

Annonce

Københavns kommune indfører fra 1. oktober næste år krav om partikelfiltre på alle vare- og lastbiler i den indre by.

Den planlagte miljøzone vil i praksis betyde, at kørsel til Frederiksberg, Dragør og Tårnby kommuner også bliver omfattet.

Det samme bliver en del transit-transport, oplyser DTL.

Annonce

Indenfor Ring 2

Den foreslåede ordning i København skal etableres indenfor Ring 2 på Sjællandssiden og Vejlands Allé på Amagersiden.

Det betyder, at miljøzonen også kommer til at omfatte Frederiksberg, Dragør og Tårnby kommuner samt en del transit-trafik. Ifølge kommunens notat forventes ordningen tidligst at kunne træde i kraft den 1. oktober 2004.

Annonce

Indenfor denne zone skal stort set alle biler over 3500 kg være forsynet med partikelfilter, med mindre bilen er forsynet med euro 4 motor, kører på el eller gas, eller der er tale om et specialkøretøj.

Annonce

Der vil både være tale om et kørsels- og et standsningsforbud.

Vidtgående forslag

»Københavns kommunes forslag synes umiddelbart at være meget vidtgående både geografisk og med det antal køretøjer, der bliver omfattet,« siger DTLs ordførende direktør Michael Svane i en kommentar.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|