23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Reception hos Transvision A/S i dag

Erfaren edb-mand inden for transport fylder rundt
Annonce

På mandag fylder Ole Kessel 50 år, og det fejres med en reception i hans firma Transvision A/S i dag fra klokken 15 til 17.

Navnene Ole Kessel og Transvision siger muligvis ikke folk så meget. Men hvis man i stedet siger Peter Matthiesen A/S, er der nok flere, der vil nikke genkendende. Dette firma var blandt pionererne inden for edb-løsninger til transportbranchen, bl.a. ruteplanlægning. Firmaet startede helt tilbage i 1975, og Ole Kessel kom med i 1979.

Annonce

I 1997 blev Kessel partner i firmaet, som skiftede navn til Matthiesen & Kessel ApS. Tidligere i år stiftede Ole Kessel firmaet Transvision A/S, der udvikler systemer til planlægning og styring af transport og distribution for virksomheder, der kontrollerer større vognflåder.

Annonce

Det er både den runde fødselsdag og etableringen af Transvision A/S, der fejres i eftermiddag på adressen Vermundsgade 40 D i København.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04