23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Politiedelsen kiggede med over skulderen

Politiinspektør Mogens Wilbert og nyudnævnte vicepolitimester Elsebeth Bitsch kom forbi under kontrollen i Sønderjylland. Det samme gjorde forleden direktøren for Færdselsstyrelsen og kontorchef Theo Rabenberg.
Annonce

En grøn, otte-akslet mobilkran på 93,620 ton på vej til en kunde i Kroatien.

Det var blandt andet et af de køretøjer, som politiinspektør Mogens Wilbert, Rigspolitiet og vicepolitimester Elsebeth Bitsch fik at se, da de både onsdag og i går lagde vejen forbi kontrollen i Sønderjylland.

Annonce

I forbindelse med regeringsskiftet blev en del af Færdselsstyrelsen lagt sammen med Færdselspolitiet under justitsministeriet, og Elsebeth Bitsch kommer netop fra en stilling som kontorchef i styrelsen.

Den omfattende kontrol var en lejlighed til at komme ud og se politistyrken i arbejdstøjet. Forleden besøgte direktør Carsten Falk Hansen og kontorchef Theo Rabenberg, begge Færdselsstyrelsen, også kontrollen.

Annonce

Flytter sammen

Elsebeth Bitsch fortæller, at de to afdelinger rykker sammen på en fælles, ny adresse på Ellebjergvej i København, i uge 19, og går tingene, som de skal, indledes den fælles fremtidige arbejdsindsats fra 13. maj.

Annonce

Mogens Wilbert mener, at sammensmeltningen vil være en styrkelse af afdelingen. Sammen med vicepolitimesteren flytter der yderligere 13 medarbejdere fra Færdselsstyrelsen til den nye arbejdsplads. Hvem der bliver udnævnt til politimester for styrken afgøres først senere.

Annonce

Læs desuden: ”Stadig problemer med specialtransporter” og ”Ens specialtilladelser over hele landet”.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|