23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Hurtigere godstog mellem Sverige og Padborg

Railion Denmark A/S og Green Cargo indsætter i fællesskab flerfrekvens-lokomotiv i den grænseoverskridende godstrafik.

Railion Denmark A/S og Green Cargo har netop for første gang indsat et dansk EG 3100 flerfrekvens-lokomotiv i den grænseoverskridende godstrafik mellem Hallsberg i Sverige og Padborg. Hidtil er der blevet skiftet lokomotiv i Malmø.

De første tog kører således nonstop mellem Hallsberg og Padborg – en strækning på i alt ca. 800 km. Herved undgås rangering i Malmø.

EG-lokomotivet kan køre 140 kilometer i timen og fragte op til 2.000 bruttotons.

Foreløbig vil to tog i en forsøgsfase i weekenden forbinde Hallsberg i Sverige med Padborg. Systemet udvides i forbindelse med køreplansskift den 16. juni 2002, hvorefter der køres helt til Hamborg-Maschen. Fra ultimo 2003 forventes det, at al transittrafik Hallsberg, Gøteborg og Malmö til Hamborg-Maschen betjenes af gennemgående tog trukket af flersystems-elektrolokomotiver. I alt en strækning på ca. 1000 km.

Siden åbningen af Øresundsbroen i sommeren 2000 har Railion og Green Cargo opereret med et fælles produktionssystem. Det har, ifølge Railion Denmark A/S, optimeret fleksibiliteten og pålideligheden af togudbuddet mellem Skandinavien og Tyskland.

Railion gruppen består af Railion Denmark A/S, DB Cargo AG samt Railion Benelux NV.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.049