23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Servicechef har jubilæum

MAN's servicechef Jørn Hansen kan fejre 40 års jubilæum.

Oktober 1960 blev begyndelsen til en spændende karriere for Jørn Hansen, der efter endt læretid i Flensborg blev ansat som mekaniker ved MAN-importøren Chr. P. Barsøe i Aabenraa, som i 1938 havde åbnet værksted, og som sammen med William T. Lindberg i Esbjerg havde serviceansvaret for MAN i Danmark.

I 1964 flyttede Jørn Hansen til Chr. P. Barsøes nyåbnede værksted i Roskilde, hvor han arbejdede i knap 12 år.

I 1976 gik det igen tilbage til Sønderjylland, hvor Jørn Hansen nu blev driftsleder for det nystartede værksted i Padborg for firmaet DAN MAN, der havde overtaget import-rettighederne efter Chr. P. Barsøe i Aabenraa.

I 1979 blev Jørn Hansen udnævnt til servicechef, og som eneste medarbejder i serviceafdelingen havde han nok at se til.

I maj 1980 overtog MAN firmaet efter DAN MAN og dannede firmaet MAN Last og Bus A/S.

MAN Last og Bus A/S voksede sig meget hurtigt stor, og i november 1987 rykkede man teltpælene op for at flytte hele importselskabet til Glostrup. Mange af medarbejderne fulgte – ligesom Jørn Hansen med familie – med til Sjælland. I dag beskæftiger serviceafdelingen 9 medarbejdere.

I anledning af jubilæet holdes der reception for husets venner og forretningsforbindelser fredag d. 27. oktober kl. 14.30-16.30 på adressen Farverland 7 i Glostrup.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094