23948sdkhjf

Ny pulje til el-lastbiler: Leasingbranchen jubler over nye regler

Transportministeriet har åbnet op for dialog og ændret reglerne i ny pulje på 323 mio. kr.

Fra 1. september kan danske leasingselskaber og vognmænd igen søge støtte til indkøb af el-lastbiler. 

Det sker via en ny pulje på 323 millioner kroner, hvor der denne gang er sket væsentlige forbedringer, der tilgodeser leasingbranchen.

Branchen står bag finansieringen af cirka 90 procent af alle lastbiler i Danmark.

Det skriver Finans & Leasing i en pressemeddelelse.

– Stor ros til Transportministeren, som prioriterer det her område af den grønne omstilling. Vi har brug for, at også den tunge transport kommer over på mere bæredygtige løsninger, hvis omstillingen skal lykkes. Derfor er det glædeligt, at Transportministeriet og Vejdirektoratet har været åbne for dialog med leasingbranchen, da vores medlemmer er en vigtig spiller på lastbilmarkedet, udtaler Christian Brandt, direktør i Finans & Leasing.

Ved sidste års pulje var der ikke taget højde for, at langt de fleste lastbiler leases, hvilket vanskeliggjorde leasingselskabernes muligheder for at søge. 

Den fejl er nu rettet, efter at Finans & Leasing gjorde myndighederne opmærksomme på problemstillingen.

Puljen åbner som tidligere efter først-til-mølle-princippet, og forberedelserne er allerede i gang blandt selskaber og vognmænd.

– Vi hører fra vores medlemmer, at de sammen med vognmændene er i fuld gang med at forberede ansøgningsrunden, som jo ligesom sidste gang foregår efter først-til-mølle-princippet. Det er en omfattende proces, som kræver ressourcer, men hvor slutresultatet bidrager til endnu et skridt i den rigtige retning i forhold til den grønne omstilling, siger Christian Brandt.

Puljen er en del af regeringens initiativer for at gøre den tunge vejtransport grønnere og reducere udledningen af CO2 fra lastbiltrafikken.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.125