23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

DAF tester ny serie af distributionsbiler

I samarbejde med udvalgte kunder har DAF Trucks startet feltforsøg som sidste fase i udviklingen af en helt ny generation af distributionslastbiler. Disse vil dele platform med den nye generation langturslastbiler XF, XG og XG⁺, som DAF lancerede i 2021.

Den nye serie af distributionslastbiler vil ifølge en udmelding fra DAF selv ”rykke grænserne med hensyn til trafiksikkerhed, effektivitet og lave emissioner samt chaufførkomfort”.

- Med de skiftende XF, XG og XG⁺ startede DAF fremtiden for lang og tung transport, udtaler Ron Borsboom, chef for produktudvikling hos DAF Trucks.

- Nu er vi på vej til også at starte fremtiden for regional og national distribution. Direkte udsyn, siddeposition, ergonomi, pasform og finish, det hele vil være i en ny liga, ved siden af overlegen køretøjseffektivitet og køreegenskaber."

DAF vil løfte sløret for sin nye generation af distributionslastbiler i andet halvår af 2022.

Nye lastbiler Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web02