23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Korntræk med det hele til NAG

Scania i Frederikssund har i starten af sommeren leveret et komplet korntræk til NAG i Helsinge.

Den nye Scania R 520 6x2 er opbygget og udstyret efter chaufførens ønsker. Det omfatter bl.a. LED-premium-lyspakke, D-formet læderrat og lædersæder med røde syninger samt V8-dørsider og -måtter.

Sikkerheden er samtidigt helt i top med i alt seks kamera og ekstra 10” skærm, så chaufføren kan følge med i alt, hvad der sker rundt om bilen. Den nye Scania er desuden udstyret med AEB nødbremse, som bruger både kamera og radar til at undgå sammenstød med forankørende biler.

Inde i det rummelige R-førerhus er der investeret i komfort med premium førersæde med varme og ventilation, drejbar hvilestol i passagersiden, 100 cm bred udtrækskøje, tablet/telefonholder, to køleskabe, premium infotainment med 7” farveskærm, fire højtalere, subwoofer, DAB+ og Apple CarPlay, klimaanlæg med fugtighedssensor samt oliefyr med fjernbetjening via Scanias Fleet Management App.

Den nye Scania har med 520 hestekræfter og Scanias kraftfulde V8-motor masser af power. Gearkassen er udstyret med Opticruise og Retarder samt adaptiv fartpilot med start fra 0 km/t.

Opbygningen og anhængeren, som Skelhøje vognfabrik har leveret, er et kapitel for sig. Begge lad er udstyret med fjernbetjent kornlem, vibrator i ladbunden og automatiske rullepresenninger, læssekamera, luftpistol, blitzblink og masser af bak- og arbejdslys. Hele trækket er desuden udstyret med DuraBright alufælge.

Førerhuset er lakeret af Auma i Frederikssund, og Nørre Snede Autolak har stået for lakeringen af opbygning samt anhængeren.

Nye lastbiler Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.251