23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Kamaz vinder Dakar-rally – igen igen

Annonce

På trods af en stærk slutspurt på løbets afsluttende etaper lykkedes det ikke for det hårdt satsende Petronas Team De Rooy Iveco at indhente de førende Kamaz-kørere i årets Dakar-rally, som torsdag fandt sin vinder i Perus hovedstad, Lima.

Den hollandske kører Gerard de Rooy, som brød den russiske dominans med Dakar-sejre i 2012 og 2016, sluttede på tredjepladsen i den samlede stilling med sin Iveco Powerstar. Vinder af Dakar-rallyet blev for fjerde gang russeren Eduard Nikolaev bag rattet i sin Kamaz, mens hans landsmand Sotnikov blev nummer to.

Annonce

Team De Rooy kunne dog glæde sig over, at holdet som det eneste i årets rally fik alle fire deltagende lastbiler helskindet igennem løbet – og alle fire Iveco’er sluttede i løbets top-10.

Annonce

Det er 16. gang, at Dakar-sejren går til Kamaz, som siden årtusindskiftet har domineret verdens hårdeste rally i lastbil-kategorien.

Slutstilling i Dakar 2019:

Annonce

1. Nikolaev, Kamaz: 41 timer og 1 minut

2. Sotnikov, Kamaz: +25 minutter

3. De Rooy, Iveco: +1 time og 34 minutter

Annonce
Annonce
Nye lastbiler Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.206|instance-web03