23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Første Iveco med 570 heste

Minkfodertrækker til Horne ved Varde.
Annonce

Iveco-forhandler I.M. Jensen & Bache A/S i Esbjerg leverer landets første nye Iveco Stralis Hi-Way med 570 hestekræfter til vognmand Frits Clausen Nielsen, Horne ved Varde.

Den tre-akslede bogie-trækker, model AS440S57 TY/PT, har den nyeste generation af Ivecos Cursor 13-motor.

Annonce

Bilen og den tilhørende fireakslede tanktrailer kører nu med minkfoder fra Sydvestjysk Pelsdyrfoder i Tarp ved Esbjerg.

Totalvægt 56 tons

Trækkeren er den eneste Iveco ud af seks-syv lastbiler, der kører med foder fra den vestjyske virksomhed - og den eneste der kommer op på en totalvægt på 56 ton.

Annonce

Ud over den kraftige motor kan vognmanden og hans chauffør også glæde sig over AS-Tronic-gearkassen, som selv styrer gearskiftet og udnytter brændstoffet bedst muligt ved at vælge præcist det gear, der passer til den aktuelle situation - både op og ned ad bakke.

Annonce

Opbygning

Trækkeren er opbygget med hydraulik-anlæg og monteret med en fuldt dækkende aludørk. Dertil kommer overvågningsudstyr, så chaufføren kan følge med i mere end det, vedkommende kan se via vinduer og spejle.

Annonce

Frits Clausen Nielsen har valgt et førerhus med lavt tag, så vogntoget kan køre under minkfarmenes foderautomater.

Michael Lønne Grundahl, afdelingsleder hos I.M. Jensen & Bache i Esbjerg, leverer den nye bogie-trækker, inklusiv en serviceaftale til bilen.

Annonce
Nye lastbiler Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.128|