23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Dom: 55-årig vognmand må stadig drive vognmandsvirksomhed

Annonce

Ved Retten i Horsens er det torsdag afgjort, at en 55-årig selvstændig vognmand fra Juelsminde-området stadig har lov til at drive vognmandsvirksomhed.

Baggrunden for dagens afgørelse er, at vognmanden tilbage i januar i år blev idømt tre måneders fængsel samt tre års ubetinget frakendelse af førerretten og en bøde på 156.000 kr. for i alt 76 forhold. Disse bestod primært i kørsel på anden mands førerkort og de overtrædelser af køre- og hviletidsreglerne, som det medførte.

Annonce

»Efter domsafsigelsen i januar blev dommen sendt til Trafikstyrelsen til orientering. Det medførte, at Trafikstyrelsen i maj måned traf en afgørelse om at tilbagekalde vognmandens tilladelser til at udføre godskørsel for fremmed regning. Denne afgørelse begærede den 55-årige vognmand så indbragt for retten,« forklarer konstitueret senioranklager ved Sydøstjyllands Politi, Pernille Moesborg i en pressemeddelelse.

Annonce

Det er altså Trafikstyrelsens afgørelse om at tilbagekalde vognmandens tilladelser, som Retten i Horsens har omgjort i dag.

[add:503]

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|