23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Glade skraldemænd

Annonce

Der er mange skraldemænd, der smiler på jobbet. I hvert fald hvis man skal tro et nyt forskningsprojekt, der ser på fremtidens problem-job.

Og de mange skraldemænd, der tager skraldet med glæde, kommer bag på Peter Hasle, der er professor på det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø.

Annonce

Han peger på, at glæden hos dem, der vender bøtterne, skyldes en særlig kultur, der har vægt på holdånd, frihed og mindre brok end i andre job. Det oplyser han til Magasinet Arbejdsmiljø ifølge fagbladet3f.dk.

Annonce

Der er dog også bagsider af skralde-medaljen - fx når skraldestativet er gemt bag væltede cykler. Eller når der aldrig er ryddet for sne.

Annonce

Her er skraldemændene fanget mellem akkord, loyalitet over for vognmanden og borgere, der kan blive sure.

Annonce

[add:306]

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|