23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Kræver transportkøberen til ansvar

Da to lastbiler fra det danske transportfirma Anneberg Transport blev stoppet for ulovlig cabotagekørsel i sidste uge, besluttede Nordic LNG, som vognmandsfirmaet kørte gas for mellem Stavanger og Oslo, at suspendere firmaets transporter.

Og den norske brancheorganisation Norges Lastebileier Forbund (NLF) kræver også Nordic LNG draget til ansvar i sagen - og dømt, hvis politiets efterforskning viser urent trav.

»Hvis efterforskningen viser, at transporterne ikke er lovligt udført, så må også Nordic LNG straffes,« siger juridisk direktør i NLF Robert Aksnes.

Det danske transportfirma har siden episoden taget træk til at indregistrere de to trækkere, det drejer sig om - en tysk og en dansk - på norske nummerplader.

[add:244]

BREAKING
{{ article.headline }}
0.05|instance-web01