23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Ny gardintrailer til Michael Sørensen

Michael Sørensen i Sabro har fået leveret deres helt nye flotte tre-akslede gardintrailer hos Lastas Kel-Berg A/S i Hedensted.

Der er tale om en tre-akslet gardintrailer, som er opbygget med længdevanger opsvejset i I-profil, hvilket giver et ekstra stabilt chassis. Bunden er lavet af 30 mm hårdttræsplanker, som er nedlagt i galvaniserede omega profiler, og traileren er lastsikret med 2x13 binderinge i kantskinnen, T-suring og 3x6 sokler, der flugter på tværs. Gardintraileren er egnet for 34 stk. europaller og har en totalvægt på 40 ton.

[pic:16406]Traileren har et 2-leder trykluft-mekanisk bremseanlæg samt BPW-aksler med tromlebremse. Der er ligeledes monteret hævetag, og bagdørene er med dobbeltstang-lukker. Skydegardinsider i 850g/m2 kvalitetsdug. Toprullere i slagfast plast med stålkuglelejer. Rustfrie overcenter lukkere for ca. hver 600 mm.

Derudover er traileren udstyret med underkøringskofanger og cyklistværn, der lever op til de danske regler. 

[add:243]

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02