23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Debat: Speditøren skal også straffes

Annonce

Artiklen "Kreativ chauffør-snyd" har fået Gert Thomsen, Svendborg til at sende denne kommentar:

"Desværre bliver det ikke anderledes, før den dag, disponenten / speditøren bliver idømt samme personlige straf som vognmanden.

Det er ofte ham, som sidder og presser, og hvem har ikke hørt den der: "Hvorfor kan du ikke? Det kan ALLE de andre!"

Annonce

Han presser chaufføren til at sætte sig i en situation, hvor han i flere år efter risikerer en bøde, som kan tvinge ham fra hus og hjem, men disponenten / speditøren risikerer intet, han sidder bare og spiller stor i kæften for andres regning.

Annonce

God udsendelse, tak for den, og lad os håbe vore politikere har lige så meget røv i bukserne som den tyske chauffør fra HCS. Nu må de vel kunne se, hvem der i virkeligheden er skurken, og så få lavet loven om, så han straffes personligt."

Annonce

Gert Thomsen
Buen
5700 Svendborg

[add:178]

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|