23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Støjværn måske skyld i lastbil-ulykke

Annonce

Da en lastbil under en af efterårets storme pløjede gennem midter-autoværnet på Lillebæltsbroen skyldtes det måske de støjværn, der skal skærme beboerne i Middelfart mod trafikstøjen, skriver Fyens Stiftstidende.

Ulykken, der spærrede broen i flere timer, skete på Fynssiden i området omkring støjværnene. Men støjværnene har en meget uheldig bivirkning, mener kørelærer Peter Kaae, der har en køreskole i Middelfart.

Annonce

»Der er sket mange uheld på de steder,« konstaterer Peter Kaae, som mistænker værnenes læ for vinden for at være årsagen. Han siger, at når vinden kommer fra syd, er der kraftigt slingrende kørsel.

Annonce

Støjværnene har en størrelse, så køretøjerne får en tilpas mængde læ til, at de rigtig kommer til at slingre, når de rammer vindstrømmen igen, mener han.

Annonce

Om ulykken skyldtes støjværnene ved politiet endnu ikke.

[add:171]

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.027|