23948sdkhjf

Opklaring trækker ud

Politiet mangler stadig meget efterforskning i sagen om 97 smågrise, der blev kvalt til døde i en overlæsset, fynsk dyretransport i Tyskland for over et år siden, skriver DR.

Sagen trækker især ud, fordi udvekslingen af oplysninger med de tyske myndigheder går langsomt; men når politi og anklagemyndighed er færdig med sagen, skal den desuden forelægges Det Veterinære Sundhedsråd, og der kan sagsbehandlingen tage mange måneder.

»Jeg synes, det er en skandale, og det bekræfter den lave prioritering, som dyreværnssagerne har. Det er direkte krænkende for retsfølelsen, at en vognmand, der har foretaget sådan en grum og alvorlig handling, bare kan fortsætte med at køre,« mener Ole Münster, direktør i Dyrenes Beskyttelse.[add:17]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062