Kraftig sag
S.KI 39S 8.5SK Heavy Duty får nok ikke lov til at køre på de danske veje foreløbig, men i Østeuropa skal der nok blive efterspørgsel efter den.
Schmitz Cargobull præsenterede på et pressemøde i sidste uge et udvalg af de nyheder, de viser på IAA i Hannover til efteråret, og blandt dem var denne kæmpemæssige tiptrailer, der har en totalvægt på over 70 tons.
Traileren må laste op til 50 tons. De tre 13 tons aksler er luftaffjedrede og monteret med dæk i størrelsen 315/80 R 22,5.
Traileren er specielt udviklet til det østeuropæiske marked og det mange steder dårligt udviklede vejnet.
[add:13]Af andre nyheder kan næves en ny sættevogn, S.CS Varios, der er udviklet til at transportere mange forskellige typer gods, samt en ny gardintrailer, specielt beregnet til kørsel med tunge papirruller, S.CS Paper.
Du kan læse mere om nyhederne i næste udgave af Lastbil Magasinet.