23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Aftale med Tyskland om tilladelser

Færdselsstyrelsen oplyser, at man har indgået en gensidig aftale med de tyske myndigheder om at afskaffe anvendelsen af tredjelands-tilladelser fra den 1. april i år.

Aftalen indebærer, at en dansk vognmand, der ønsker at udføre kørsel fra Tyskland til et ikke-EØS-land, ikke længere skal medbringe nogen særlig tilladelse udover fællesskabstilladelsen.

Det samme gælder for en tysk vognmand, der ønsker at udføre kørsel mellem Danmark og et ikke-EØS-land.

Færdselsstyrelsen bemærker dog, at der stadig for kørselsstrækningen i ikke-EØS-landene, for så vidt der mellem Danmark og det pågældende land er indgået en aftale om anvendelse af tilladelser, skal medbringes en tilladelse for kørsel i det pågældende land.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.101