23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Chance for en hurtig julehandel

Annonce

Sælges: Veletableret auto- og industrilakeringsvirksomhed i Midtjylland.

Areal: 973 kvadratmeter, fordelt på tre bygninger.

Ansatte: 5

Faciliteter: Bl.a. hal med stor sprøjtekabine til lastvogns-lakering.

Ekstra: Der følger alt i maskiner og inventar, bl.a. truck, varevogn, samt ikke mindst kundekartotek.

Annonce

Pris: Tre millioner.

Dette er hovedindholdet i en annonce i Jyllands Posten her i december, som Lastbil Magasinet er faldet over. Men i annoncen stod intet om, hvilken virksomhed, det drejede sig om, så vi ringede til advokat Peter Sindberg, Advokatselskabet Sindberg og Kristensten, Bjerringbro, for at høre nærmere:

Annonce

"Du får mig ikke til at oplyse navnet."

Hvorfor ikke?

"Af hensyn til ejeren," sagde en meget fåmælt advokat Peter Sindberg.

Flere er interesserede

Han oplyste dog, at ejeren er oppe i 50´erne og derfor ønsker at forberede sig på sin fremtidige tilværelse. Og at et eventuelt salg ikke skyldes nogen form for økonomiske problemer, idet der er tale om en sund og veldrevet forretning.

Annonce

Virksomheden har eksisteret i 40 år og rummer også faciliteter til personbiler.

Hvis man er interesseret i en hurtig handel inden jul, er det nok med at kridte skoene, for ifølge Peter Sandberg har der allerede været adskillige henvendelser, og han forventer at have afsluttet en handel senest til marts næste år.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web02