23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Børge Pedersens sag genoptages

Vognmanden fra Abildaa, Børge Pedersen, vil i første omgang ikke betale regningen på 450.000 kroner for manglende pensionsindbetalinger til 34 chauffører og bod til Kristelig Fagforening.

Børge Pedersen Transport A/S, Abildå, indgik i 1998 overenskomst med fagforeningen og blev samtidig medlem af Kristelig Arbejdsgiverforening.

Sidstnævnte sted blev virksomheden dog udelukket fra i november 2001 netop på grund af modviljen mod at slippe pengene til chaufførernes pension. I stedet for at betale de 375.000 kroner i erstatning til chaufførerne og boden på 75.000 kroner til Kristelig Fagforening benyttede Børge Pedersen sig af muligheden for at få sagen genoptaget.

Fagforeningen imødeser en ny domsforhandling med sindsro, da vognmanden er dømt for brud på overenskomsten. Lastbil Magasinet følger op på sagen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02