23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

- Alt for svært

Annonce

DEBATINDLÆG:

Det er efterhånden så ufatteligt svært at være vognmand i vore dage.
Fortolkninger, principper og regler, der ofte opfattes forskelligt i såvel de europæiske lande, men også forskelligt i danske byer. Nu er der historien om frontgitre, men også historien om sneplovsbeslag.

Annonce

Tidligere var der ikke lovpligtig underkøringskofanger på bilerne, og det var let at montere og afmontere beslaget. Nu er kun visse entreprenørbiler undtaget, og resten skal så ombygges, når sneplovsbeslaget skal monteres.

Annonce

Epoke leverer disse beslag, bl.a. til Mercedes’ lastbiler. Beslagene laves i Frankrig, og monteres direkte på chassisrammen. Bilens kofangere deles i to, og det er en stor operation at montere et beslag, og afmonteres de igen, skal bilen bygges om med ny front, kofanger etc.

Annonce

Sidste år fandt myndighederne ud af, at det ikke er lovligt at have monteret plovbeslag uden for sne sæsonen. Hvad gør man så lige ved det? Klipper pladerne af bilen fra maj til oktober? De kan måske eksporteres til andre EU-lande, hvor det ikke er et problem.

Annonce

Steen Tofteng
Brandstrupvej 10
2610 Rødovre

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03