Kinesere køber trailerfirma
Storbritanniens største trailerproducent, SDC med base i Nordirland, er blevet opkøbt af den kinesiske CIMC-koncern, som dermed gør et nyt forsøg på at få fodfæste på det europæiske marked.
CIMC har i en årrække arbejdet på at komme ind på det europæiske marked og ejer allerede et hollandsk firma, men opgav for nylig planer om at bygge en ny trailerfabrik i Tyskland. En fabrik i Polen åbnede i stedet i oktober 2015.
I 2013 forsøgte CIMC via brandet CIMC Silvergreen at indtage Europa, men opgav dette i 2014. Med opkøbet af DSC, som er i top-10 blandt Europas største trailerproducenter, optrapper CIMC altså den europæiske indsats.
CIMC er ifølge konsulentfirmaet Clear International den største trailerproducent på globalt plan og har bl.a. fabrikker i Kina og USA.
Artiklen er en del af temaet Trailere.