23948sdkhjf

Renault klar med de lette

Renault Trucks møder op sammen med deres kolleager fra Volvo Trucks Center Århus til Transport Vest og vil fremvise deres lille elegante lastvogn – D-serie 2.0 – 7,5 t.


»Det er modellen, som Falck Danmark er ved at få leveret en større serie af, og de første er i aktion rundt på de danske veje i den klassiske røde Falck-farve,« fortæller Claus Rieland, der er Team Salgschef Øst Volvo/Renault Trucks. På messen vil salgsansvarlig for Renault Trucks,  Frank Pedersen, stå klar til at tale med alle interesserede.

Renault Master vil også være til stede, varevognen der er Europas mest solgte varevogn i 18 år.

»Ved levering igennem Renault Trucks følger der et professionelt servicenetværk i hele Danmark samt Europa. 24/7 nødservice med egne servicevogne, som vi kender det fra lastbilerne, leveres som standard med en Master fra Renault Trucks. Hos Renault Trucks har vi mulighed for levering for dag til dag, da vi råder over 40 vogne, der allerede er opbygget, som f.eks. Master 4x4, kølevogne, box/lift-vogne, ladvogne, kroghejs, kassevogn eller hvad med et komplet entreprenørtræk bestående af Master med trailer og en Volvo entreprenør-minigraver - det hele leaset igennem Renault Trucks Financial Services – en udbetaling, fast ydelse pr. måned samt ét sted at handle den komplette løsning,« fortæller Claus Rieland.

Transport Vest finder sted lørdag og søndag 18.-19. juni ved på Logistikparken 14 i Brabrand. Åbningstiderne er lørdag kl. 10-17 og søndag kl. 10-15. Der er gratis parkering lige ved området.

 

Entré er 50 kr. børn under 12 er gratis. Fribilletter kan fås via udstillerne eller printes ud på transportvest.dk.

Artiklen er en del af temaet Nye lastbiler.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.191