Dan Spedition åbner i Aarhus
I Danmarks største containerhavn, Aarhus Havn, anløber skibe, og skibe lægger fra kaj igen døgnet rundt. Travlheden har fået Dan Spedition til at åbne kontor i Aarhus den 1. marts 2013.
»Konkurrencen har stort set ikke været eksisterende i Aarhus, når rederier og shippingfirmaer har haft brug for at få eksperter til at udarbejde tolddokumenter og sørge for, at containerne kan komme ind og ud af havnen. Derfor er vi af flere firmaer blevet opfordret til at åbne kontor i Aarhus, og det gjorde vi så den 1. marts,« siger Henrik Ragn, der er ejer og direktør i Dan Spedition A/S, der har hovedkontor i Padborg.
Kontoret i Aarhus bliver ledet af Torben La Cour, som er speditør og et kendt ansigt i den århusianske speditionsbranche. Han har 13 års erfaring i branchen og har gennem otte år arbejdet med toldbehandling og kender shippingbranchen ud og ind. Senest kommer han fra et job hos Unique Solutions.
Dan Spedition tæller i dag otte medarbejdere.
[add:384]
[add:393]