23948sdkhjf

Debat: Vi kører ikke rundt for sjov

Poul Petersen, Taulov har sendt denne kommentar til de to klip på TV2's hjemmeside fra den 18. september angående elefantoverhalinger:

"På det øverste klip ser man en overhaling fra en helikopter.

Overhalingen ser ud til at gå rimeligt hurtigt for at komme forbi én bil, men man undrer sig som erfaren lastbilchauffør over, hvad der lige forgår oven i hovedet på de kolleger, der kører i det inderste spor........Afstanden ????

Så tæt kører man ikke med en lastbil, hvis man har bare en smule hjerne. Hvad sker der, hvis der blir katastrofe-opbremsning foran, så får vi en katatrofe, som enhver fornuftigt tænkende chauffør burde være med til at undgå.

Hold dog afstand og vær sikker på at komme levende hjem.

Det andet klip viser en "chauffør", der sidder og siger for åben skærm: "Det er jo bare for sjov." Helt ærligt, hvad er det for en indstilling? Man kører ikke rundt i trafikken for at lave sjov!

Der er ikke noget at sige til, at vi bliver upopulære.

Så kære kolleger.....kobl dog hjernen til, når I bevæger jer rundt i trafikken.

Man bevæger sig ikke rundt i trafikken for sjov eller for at vise, at man kører det ene eller det andet bilmærke."

Poul Petersen
Tårupvej
Taulov

[add:165]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062