23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Busser vil have bedre forhold

Annonce

Københavns Kommune har udsendt en såkaldt forudgående høring om en zone for tung trafik, oplyser Danske Busvognmænd I en pressemeddelelse.

 

Det fremgår, at zonen alene vedrører tung trafik i form af lastbiler. Danske Busvognmænd finder det hensigtsmæssigt, at en påtænkt zone ikke medfører restriktioner for brugen af busser i Københavns Kommune.

Annonce

 

Danske Busvognmænd opfordrer til, at man i forbindelse med etableringen af en zone for tung trafik og i forbindelse med den samlede trafikplanlægning sikrer sig, at adgangs- og parkeringsforholdene for bustrafikken forbedres væsentligt.

Annonce

Her bør tages hensyn til både busser, der benyttes i det kollektive trafiknet, og busser, der benyttes til befordring af danske og udenlandske turister inden for Københavns Kommune.

Annonce

[add:117]

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web02