23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

To nye biler til Nørager

Annonce

Frank Nørager & Co. A/S i Fjerritslev har netop fået leveret to nye og helt ens DAF XF 105.460 FTS fra Lastas Trucks Danmark A/S i Hedensted.

Frank Nørager & Co. A/S har nu en vognpark, som består af 52 lastbiler plus 90 blokvogne og trailere. Virksomheden, der blev startet i 1954 af Brix Nørager, har sværgods som speciale.

Annonce

De to nye DAF’er er begge udstyret med en Euro 5 motor, der yder 460 hk (340kW) ved 1500-1900 omdr./min. med et drejningsmoment på 2300 Nm ved 1000-1410 omdr./min.

Annonce

Køretøjet er udstyret med en 16 trins manuel gearkasse og er ligeldes fra fabrikken blevet leveret med Super SpaceCab førerhus, MX-motorbremse og Skylights.

Annonce

Opbygningen, som er foretaget hos Lastas Trucks Danmark A/S, indeholder en JOST luftforskydelig skammel, stor brændstoftank i venstre side, værktøjsskab i højre side og fuld aludørk.

Annonce

Indvendigt er bilen udstyret med et 45 l. køleskab under køjen, kaffemaskine, radio/CD-afspiller med 6 højttalere, air condition og Eberspächer vandfyr med timer.[add:57]

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web04