23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Unicon overtager stort vognmandsfirma

Annonce

Unicon A/S har netop overtaget vognmandsfirmaet Kudsk & Dahl A/S i Vojens, der har 100 ansatte.

Kudsk & Dahl A/S er en veletableret, familieejet sønderjysk virksomhed med en ledende position inden for sten og grus samt en førende udbyder af færdigbeton i det sønderjyske område.

Annonce

Derudover har Kudsk & Dahl A/S en stor og alsidig vognmandsvirksomhed, der både varetager intern og ekstern kørsel, såsom bl.a. leverancer til adskillige betonfabrikker i regionen, samt til regionens største asfaltfabrik.

Ledelsen fortsætter

Virksomheden er leverandør til regionens både større og mindre entreprenørvirksomheder. Endvidere transporterer Kudsk & Dahl betonelementer, ligesom der også køres med andre produkter.

Annonce

Unicon oplyser, at Kudsk & Dahl A/S efter overtagelsen vil foresætte som et selvstændigt selskab under ledelse af den nuværende direktør Jørn Kudsk.

Også de to øvrige direktører i virksomhedens ledelse, Svend P. Løbner og Andreas Dahl, fortsætter i selskabet.

Kudsk & Dahl A/S vil være ansvarlig for alle Unicon A/S’ aktiviteter inden for råstoffer i region Syd, et område hvor Unicon A/S har ønsker om fortsat vækst.

Annonce

Omdrejningspunkt

For færdigbeton vil Kudsk & Dahl A/S´ betonfabrik i Gram med egen disponent-afdeling danne omdrejningspunkt i det sønderjyske område, bestående af fabrikker i Haderslev, Vojens, Gram, Tønder og Sønderborg.

Unicon vil endvidere søge at bruge de kompetencer, Kudsk & Dahl A/S har inden for transportområdet til at optimere Unicon’s samlede ind- og udgående logistik, oplyser selskabet.

Annonce

Kudsk & Dahl A/S opnåede et resultat før skat i 2007 på otte millioner kroner.[add:102]

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|